Azərbaycanda FİFA-nın yeni turniri keçiriləcək
Azərbaycanda FİFA-nın yeni turniri keçiriləcəkBeynəlxalq Futbol Federasiyaları Assosiasiyası (FİFA) gələn ay dörd ölkədə sınaqdan keçiriləcək FIFA Seriyası adlı yeni beynəlxalq yoldaşlıq görüşləri turnirinə start verir.
Heç bir kubok və ya pul mükafatı olmasa da, bu turnir milli komandalara digər konfederasiyaların komandaları ilə oynamaq imkanı verir. FİFA səyahət xərclərini qarşılamaq niyyətindədir.
FİFA Seriyası 18-26 mart tarixlərində dörd yerdə - Səudiyyə Ərəbistanı, Əlcəzair, Azərbaycan və Şri-Lankada baş tutacaq. Hər ölkədə dörd komanda çıxış edəcək və onlardan hər biri iki oyun keçirəcək.
FİFA-nın Avropa regional assosiasiyalarının direktoru Elxan Məmmədov jurnalistlərə bildirib ki, bəzi ölkələr heç vaxt öz konfederasiyalarından kənar komandalarla oynamayıb:
“Onlar öz konfederasiyalarından kənar, tamamilə fərqli oyun tərzi olan komandalarla oynamaqla rəqabət təcrübəsi qazana bilərlər. Hazırda pilot layihə üçün 20 komandamız var. 2026-cı il Seriyada onlardan daha çoxunun olacağına ümid edirik”.
Səudiyyə Ərəbistanı iki qrupa ev sahibliyi edəcək. Ev sahiblərinin özləri isə heç vaxt dünya çempionatına vəsiqə qazana bilməyən komandalardan fərqli olaraq matçlarda iştirak etməyəcəklər.
E.Məmmədov bildirib ki, hazırda Seriyanın televiziya yayımı ilə bağlı müqavilələrin bağlanması üzərində iş gedir, həmçinin FİFA+ platformasında matçların yayımı planlaşdırılır.
O, əlavə edib ki, beynəlxalq bayram tətil günlərində keçirildiyi üçün bu turnirlərin vaxtı ilə bağlı konfederasiyalarda heç bir fikir ayrılığı yoxdur. 2026-cı ildə keçiriləcək növbəti turnirə daha çox sayda komandalar daxil ola bilər:
“Biz böyük komandalarla danışıqlara başlamışıq və onlar 2026-cı ilin martında növbəti turnirdə oynamağa və hətta ev sahibliyi etməyə ümid edirlər. Onun keçirilməsinə maraq var”.