Şuşa, Xocalı, Ağdərə və Kəlbəcəri əhatə etməklə yeni Milli Parkın yaradılması planlaşdırılır
Şuşa, Xocalı, Ağdərə və Kəlbəcəri əhatə etməklə yeni Milli Parkın yaradılması planlaşdırılırİşğaldan azad edilmiş Şuşa (6 min 43,7 hektar), Xocalı (24 min 824,4 ha), Ağdərə (46 min 606,7 ha) və Kəlbəcər (15 min 181,4 ha) rayonlarının inzibati ərazilərinin bir hissəsini əhatə etməklə ümumi sahəsi 92 min 656,2 hektar olan yeni Milli Parkın yaradılması nəzərdən keçirilir.
"Report"un Xankəndiyə ezam olunmuş əməkdaşının məlumatına görə, bunu Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi (ETSN) Bioloji Müxtəlifliyin Qorunması Xidmətinin rəisi Firuddin Əliyev ekoloji məsələlər üzrə işçi qrupun iclasında deyib.
O bildirib ki, bununla bağlı aidiyyəti dövlət qurumları ilə ərazilərə baxış və qiymətləndirmə işlərinə başlanılıb:
"Qeyd olunan əraziləri əhatə edən yeni milli parkın ilkin xəritəsi hazırlanmış, yaşayış məntəqələrinin yerləşməsi nəzərə alınmaqla xəritəyə münasibət bildirilməsi üçün Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinə göndərilib".
F.Əliyev həmçinin məlumat verib ki, Arazboyu Dövlət Təbiət Yasaqlığının xəritəsi hazırlanaraq münasibət bildirilməsi üçün cari ildə müvafiq dövlət qurumlarına göndərilməsi nəzərdə tutulub.