Helikopter qəzasında ölən Rəisinin DOSYEsi
Helikopter qəzasında ölən Rəisinin DOSYEsiİran prezidenti İbrahim Rəisi 19 may 2024-cü ildə helikopterinin yerə sərt enməsi nəticəsində həlak olub. Təyyarənin bütün sərnişinləri və heyət üzvləri dünyasını dəyişib. Qəzada ölən İran prezidenti kimdir?
Milli.Az baku.ws-ə istinadən bildirir ki, İbrahim Rəisi 14 dekabr 1960-cı ildə Məşhəddə (şiələrin müqəddəs şəhəri; İranın şimal-şərqində) dini ailədə anadan olub. Məhəmməd peyğəmbərin nəslinə mənsub olduğunu ifadə edən fəxri seyyid tituluna sahib idi.
1975-ci ildə Qum şəhərindəki seminariyaya daxil olub. Bundan sonra Tehranda hüquq elmləri üzrə dərəcəsi alıb. Tələbəlik illərində monarxiyanın devrilməsi ideyalarını dəstəkləyib və 1978-1979-cu illərdə İslam İnqilabında iştirak edib.
1982-1984-cü illərdə ölkənin şimal-qərbindəki Həmədan şəhərinin prokuroru olub. 1985-ci ildə Tehran şəhərinin prokurorunun müavini təyin edilib. 1988-ci ildə İran İnqilab İnstitutunun ali rəhbəri Ruholla Xomeyni Rəisinin qərarı ilə Kermanşa, Semnan, Lurestan əyalətlərində dini-hüquqi məsələlərin həlli üzrə xüsusi səlahiyyətlər verilib.
1989-cu ildə Tehran prokuroru oldu və 1994-cü ilə qədər bu vəzifədə işlədi. 2004-2014-cü illərdə Rəisi Ali Məhkəmə sədrinin müavini vəzifəsində çalışıb. 2016-cı ildə ölkənin ən böyük müsəlman dini fondunun rəhbəri vəzifəsini tutub. Rəisi 2019-cu ildə ölkənin Ali Məhkəməsinə rəhbərlik edib. Məhkəmə sisteminin rəhbəri vəzifəsində korrupsiyaya qarşı genişmiqyaslı kampaniya həyata keçirib və qadınları məişət zorakılığından qorumaq üçün qanun layihələrinin hazırlanmasına təşəbbüs göstərib.
İbrahim Rəisi ilk dəfə 2017-ci ildə prezidentliyə namizədliyini irəli sürüb, lakin ikinci müddətə yenidən seçilən Həsən Ruhaniyə (38% qarşı 57% Ruhani) məğlub oldu. 18 iyun 2021-ci il seçkilərində 60%-dən çox səs toplayaraq qalib gəldi. O həmin ilin avqustun 5-də vəzifəsinə başlayıb.
İbrahim Rəisi evli idi. Onun həyat yoldaşı Camilah Alamolhoda fəlsəfə elmləri doktoru, yazıçıdır. Onların iki qızı var. İbrahim Rəisi 2021-ci ildə ABŞ-ın "Time" jurnalının versiyasına görə dünyanın ən nüfuzlu 100 nəfərinin siyahısına daxil olub.